Milan Kilík: I v České republice je možné založit firmu s globálními ambicemi

Milan Kilík: I v České republice je možné založit firmu s globálními ambicemi

Startup Customisee založila skupina nadšených hokejistů, kterým nevyhovovala nabídka sportovních dresů na českém trhu. Vyvinuli proto aplikaci, přes kterou si můžou zákazníci objednat personalizované dresy přesně podle svých představ, a to jak pro amatérské či poloprofesionální týmy, tak i jednotlivce – třeba sportovní fanoušky či trénující děti. O tom, jak vznikl tento podnikatelský nápad a v čem jsou dresy Customisee lepší než stávající nabídka na trhu,  si povídali v Průvodce podnikáním s Milanem Kilíkem, spoluzakladatelem startupu Customisee.

Váš produkt reaguje dle vašich slov zejména na špatnou estetiku stávajícího trhu. Jaké nedostatky vidíte v designu dresů pro fanoušky a amatérské sportovce a v čem jsou vaše dresy designově lepší?  

Naší snahou je spatřovat přidanou hodnotu ve sportu v estetice, v úrovni společenské a byznysové. Pro sportovce je dres něčím, čím se prezentují, čemu propůjčují svoji identitu, vytváří si k nim vztah. Dresy také vzbuzují emoce, například hrdost, sounáležitost a můžou třeba napomáhat v detailu i k lepšímu výkonu. Samozřejmě můžou mít i opačný efekt. Zároveň dres můžeme vnímat jako médium, které je schopné unést loga nejen týmu, ale i sponzorů a tím reprezentovat také společnost a organizace, které klub podporují. Naší platformou bychom rádi vyvolali diskuzi o tom, jak vnímat estetiku ve sportu, do jaké míry je kvantita sponzorů v rozporu s estetickou kvalitou dresů, případně jestli dokáží být tyto věci v harmonii. V rámci Customisee chceme pracovat jak s emocemi, tak s přihlédnutím k byznysu a nabídnout týmům, sportovním centrům, firmám i dalším organizacím možnost si dres navrhnout podle svých představ, v reálném čase jej vizualizovat a následně na pár kliků automaticky nechat vyrobit. Přitom sledujeme poslední trendy ve fashion a posouváme se i v rámci výrobních materiálů, čímž se chceme od konkurence odlišit.

Co všechno si můžou vaši zákazníci na dresech upravit podle svých představ?

Snažíme se, aby se dalo upravit úplně vše. Zásadní je pro nás trend personalizace a platformu jsme podle toho vyvíjeli. Snažíme se na jedné straně nabídnout jednoduché a efektivní řešení a na té druhé komplexní řešení, které uspokojí hlavně náročnější klienty. Dokážeme vás intuitivně navést od čistého dresu až do výsledného designu. Vybíráte si svůj dres na základě barev, vzoru, čísel, fontů, vkládáte do něj vlastní loga, nebo si z již předvybraných dokážete vybrat. Zaměřujeme se také na střih a výběr kvalitních materiálů i samotné zpracování. Všechny kroky zákazník vidí v reálném čase a dokáže se tak od začátku na vznikající dres naladit. Díky vizualizaci a personalizaci dokážeme v zákazníkovi vzbudit emoce, které jsou v tomhle procesu důležité. Vzniká něco, do čeho se na zápas nebo trénink obléknete a čemu propůjčíte svoji identitu.

Jak dlouho trvá výroba personalizovaných dresů?

V rámci výroby to závisí na dostupnosti u našich dodavatelů. Snažíme se celý proces urychlovat, nicméně se stále pohybuje v řádech týdnů. U méně náročné výroby jsou to dva a při více náročné výrobě třeba čtyři týdny. Z tohoto pohledu je pro nás velmi důležité plánování a zároveň dostupnost. Tím, že sporty probíhají v sezónách, to pro naše zákazníky není zas tak velký problém. Snažíme se však najít způsob, jak celý proces urychlit a být tak pro klienty časově dostupnější.

Vaše platforma je teprve v začátcích. Budou si moci fanoušci objednávat dresy již na MS v hokeji v květnu 2022? Kde a jak budete objednávky přijímat?

Customisee vyvíjíme už přes rok a to ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou. Začali jsme i díky podpoře z magistrátu hlavního města Prahy a jejich Pražských voucherů a za spolupráci i podporu děkujeme. V současné době hlavně produkt testujeme, vrcholí přípravy uvedení platformy do ostrého provozu. Už administrujeme několik zakázek, na kterých se potřebujeme celý proces do detailu naučit. Pokud vše dopadne dobře, rádi bychom stihli platformu spustit ještě před MS v hokeji. Nicméně se snažíme vše vychytat, abychom zabránili negativním zkušenostem. Objednávky budeme přijímat a administrovat skrze naši platformu, která bude dostupná na našich webových stránkách www.customisee.com.

Jak se podle vás v ČR daří startupům? Poskytují zdejší podpůrné organizace a programy užitečné služby?

Myslím si, že se v ČR startupům začíná čím dál tím více dařit. Firmy jako Productboard, Rohlík či Rossum ukazují, že je možné zde vytvořit firmu s globálními ambicemi a tím nás inspirují. Zároveň se rozvíjí i podpůrná startupová infrastruktura, kterou podporuje nejen stát, ale i samotné firmy. Vznikají různé akcelerátory, které v tom procesu pomáhají raným firmám postavit se na vlastní nohy, třeba jako Start It @ČSOB, kterým jsme s týmem prošli a který nám dal skvělý základ pro náš další rozvoj. Zároveň jsou zde různé startupové soutěže, do kterých se můžou projekty přihlásit a které dál v rozvoji pomáhají. Určitě toho budeme využívat i do budoucna. Nastavuje nám to zrcadlo, kde se právě nacházíme. A kdo ví, třeba tím někoho zaujmeme natolik, že se s námi bude chtít podílet na dalším rozvoji. Všemu jsme otevření.

Čím právě žijeme

Vybrali jsme deset nových účastníků do další vlny akcelerace. Porotci v rámci Pitch Day navrhli například startupy, které se zabývají digitálním sledováním zásob, zaměstnáváním…

Vybrali jsme deset nových účastníků do další vlny…

Až do 13. dubna přijímáme přihlášky do další vlny akcelerace. Stále máte tedy dost času se přihlásit. Jestli máte jakékoli otázky, nabízíme vám termíny…

Až do 13. dubna přijímáme přihlášky do další vlny…

Všechny články

akcelerační program pro tvůj start-up

Přihlas se do 12. 10. 2023

Přihlas projekt

Praktické tipy a rady