Každý dobrý nápad potřebuje dobrou strategii

Každý dobrý nápad potřebuje dobrou strategii

Hledáme startupy, které do toho jdou naplno

Začínající podnikatelé mívají dobré nápady, ale často nemají jasnou strategii, na čem budou vydělávat, a také jim scházejí peníze na to, aby si zaplatili právníky nebo vyhodnotili situaci na trhu. Jejich podnikání pak stagnuje. ČSOB se jim rozhodla v rámci programu Start it @ČSOB pomoci. Jakým způsobem, prozrazuje Zuzana Paulovics.

Co si pod Start it @ČSOB mají podnikatelé představit?

Start it @ČSOB je akcelerační program pro inovativní startupy. Kromě očekávaného mentoringu poskytujeme začínajícím podnikatelům i zázemí expertů banky, a za určitých podmínek dokonce přístup k datům a klientům banky. Startupy tak nemusejí utrácet peníze za průzkum trhu, právníky, odborníky na on-line sales a můžou se plně soustředit na rozjezd svého podnikání. Naše pomoc je tedy opravdu praktická.

To zní dobře. Jak velký podíl vám za to startupy musí poskytnout?

Žádný. Od startupů nepožadujeme ani podíl ve firmě, ani peníze. ČSOB chce podporovat inovace v České republice a v rámci svého programu společenské odpovědnosti začala pomáhat vybraným startupům. Zadarmo to ale není – startupy nám musí ukázat, že se posouvají dopředu a že čas a energie, které jim věnujeme, přinášejí výsledky.

Jak velká je časová náročnost programu pro účastníky?

Na tuto otázku ráda odpovídám, že já tomu dám sto procent svého času a energie a veškerý čas, který tomu věnují účastníci, stráví na rozvoji svého businessu. Ale abych se nevyhýbala odpovědi – povinné jsou měsíční schůzky o pokrocích startupu a také workshopy v průběhu programu. Startupy si samy stanovují cíle v programu a na nich pak společně pracujeme.

Jaká kritéria musí startupy splnit, aby se mohly do programu přihlásit?

Chceme podpořit inovace v České republice, a proto přijímáme pouze startupy s inovativním záměrem. Program není zaměřen na konkrétní obory nebo technologie, posuzujeme hlavně to, jestli startup přináší nové, lepší řešení pro zákazníky. Hledáme také zakladatele, kteří jsou rozhodnuti do toho jít naplno, mají klíčové kompetence pro daný záměr a alespoň jeden z nich hovoří anglicky.

Jak rozhodujete o tom, které startupy se do programu dostanou?

Přihlášky vyhodnocuje odborná porota sestavená ze zkušených podnikatelů a managementu banky. V prvním kole hrají roli pouze informace uvedené v přihlášce a naše analýza záměru. Ve druhém kole dostanou ti nejlepší uchazeči příležitost osobně odprezentovat svůj projekt na Pitch Day. Pro přijetí je klíčová důvěra v zakladatelský tým, protože na tom stojí celá spolupráce v akcelerátoru. Vedle toho rovněž sledujeme, jak inovativní a škálovatelný je daný záměr a jestli pro něj existuje dostatečná poptávka na trhu.

Čím právě žijeme

Vybrali jsme deset nových účastníků do další vlny akcelerace. Porotci v rámci Pitch Day navrhli například startupy, které se zabývají digitálním sledováním zásob, zaměstnáváním…

Vybrali jsme deset nových účastníků do další vlny…

Až do 13. dubna přijímáme přihlášky do další vlny akcelerace. Stále máte tedy dost času se přihlásit. Jestli máte jakékoli otázky, nabízíme vám termíny…

Až do 13. dubna přijímáme přihlášky do další vlny…

Všechny články

akcelerační program pro tvůj start-up

Přihlas se do 12. 10. 2023

Přihlas projekt

Praktické tipy a rady