Karolína Barič a Kateřina Eklová: V architektuře je potřeba rychle inovovat směrem k udržitelnosti, změnit stavební techniky i zažitou estetiku

Karolína Barič a Kateřina Eklová: V architektuře je potřeba rychle inovovat směrem k udržitelnosti, změnit stavební techniky i zažitou estetiku

Karolína Barič a Kateřina Eklová společně založily organizaci Rethink Architecture, která se věnuje osvětě o udržitelné architektuře. Přečtěte si rozhovor o tom, co přesně znamená udržitelné stavebnictví a jakými způsoby pomáhají svým klientům stavět ohleduplněji k životnímu prostředí.

Vaše organizace se snaží o udržitelnější stavebnictví. Jakými přesně způsoby?

Karolína: V Rethink Architecture vzděláváme architekty a investory o tom, jak se dá stavět a rekonstruovat udržitelněji. Pořádáme přednášky, školení, workshopy a další vzdělávací aktivity. Navíc právě spouštíme online databázi udržitelných technologií a řešení pro budovy.

Kateřina: Jsme expertní organizací, která má podnikatelskou i neziskovou větev. Do té podnikatelské patří školení, konzultace či databáze pro developerské či architektonické firmy. Osvětové aktivity financujeme z grantů a bývají často zdarma, proto se jich účastní i studenti.

Jak vznikla myšlenka dělat osvětu o udržitelné architektuře? Co vás motivovalo?

Karolína: Obě jsme studovaly na Fakultě stavební ČVUT, také v zahraničí a máme praxi z mezinárodních developerských společností. Tam jsme zjistily, že architektům a developerům chybí informace i inspirace, jak tvořit udržitelné budovy a města.

Kateřina: Proto jsme se začaly věnovat vzdělávání v této oblasti a pořádat přednášky a školení. Na nich ukazujeme, že udržitelnost zahrnuje jak environmentální parametry, jako je energie, materiály, voda či zeleň, tak i sociální aspekty, aby se lidi v budovách a městech cítili dobře. A zásadní je také finanční udržitelnost, protože v soukromém sektoru se nakonec zrealizuje právě to, co dává smysl i ekonomicky.

Kdo jsou vašimi typickými klienty a jak probíhá spolupráce?

Kateřina: Našimi klienty jsou developerské, investorské i konzultační firmy v real estate. Pro ně připravujeme školení o udržitelných inovacích, ESG, o certifikacích, jako jsou BREEAM, LEED, WELL, o dekarbonizaci, cirkulární ekonomice a dalších oblastech udržitelnosti. Právě také spouštíme naši novou službu: databázi udržitelných technologií a řešení pro budovy, kde klienti najdou informace o jejich nákladech i návratnosti a seznamy dodavatelů. Je to know-how mnoha konzultantů udržitelnosti na jednom místě a dostupné kdykoliv.

Karolína: Klientům také pomáháme nastavit strategii udržitelnosti pro jednotlivé projekty či ESG strategii pro celou firmu ve spolupráci s naší sesterskou firmou ZERO Architecture. Celá spolupráce začíná tak, že si na úvodní schůzce zmapujeme potřeby klienta v oblasti udržitelnosti a navrhneme mu vhodné řešení pro jeho situaci, ať už to jsou školení, osobní konzultace, přístup k know-how v databázi či další služby.

Podle čeho vyhodnocujete úspěšnost spolupráce?

Karolína: V prvé řadě podle spokojenosti klienta. Zároveň také cílíme na pozitivní dopad na životní prostředí i na komunitu, takže sledujeme, zda klienti naše doporučení realizovali na svých projektech a opravdu jsme přispěli k pozitivní změně.

Kateřina: Ve stavebnictví trvá vývoj i výstavba projektu několik let, a tak si na realizaci našich myšlenek musíme počkat. Víme ale, že to má smysl a tato snaha se nám, klientům i planetě vyplatí.

Co považujete za největší výzvu současnosti ve stavebnictví?

Kateřina: Nutnost rychle inovovat směrem k udržitelnosti a změnit stavební techniky i zažitou estetiku. Už nemůžeme dál stavět administrativní budovy s celoprosklenými fasádami jen proto, že je to estetický trend. Zapomínáme na to, že navrhnout okna normální velikosti by bylo ekologičtější i levnější.

Karolína: Když se mluví o udržitelných budovách a o tom, jak snížit dopad stavebnictví na životní prostředí, často se diskuse stáčí k nově postaveným budovám, které jsou plné moderních technologií. Avšak důležité je zaměřit se na to, co už zde máme, a to jsou rekonstrukce. Často mohou stávající budovy po úpravě posloužit i novým funkcím, a tím ušetřit obrovské množství stavebního materiálu a v něm zabudovaných emisí, jen je třeba trochu změnit úhel pohledu.

Jaká je vaše zkušenost s rozjezdem start-upu v ČR? Je zdejší podnikatelské prostředí otevřené inovativním začínajícím projektům?

Karolína: Naše zkušenost je skvělá. Zúčastnili jsme se několika akcelerátorů, kde jsme získali spoustu tipů k podnikání i výborných kontaktů. Například v akcelerátoru Start It @ČSOB nás nadchnul individuální přístup mentorů i organizátorů, kteří nám v našem podnikání radí doteď.

Kateřina: I s dalšími start-upy ze Start It @ČSOB si stále pomáháme a vzájemně si doporučujeme i nové klienty. Cítíme velkou podporu, a to nám dodává energii realizovat naši vizi světa, kde budeme všichni žít v udržitelných městech.

Čím právě žijeme

Vybrali jsme deset nových účastníků do další vlny akcelerace. Porotci v rámci Pitch Day navrhli například startupy, které se zabývají digitálním sledováním zásob, zaměstnáváním…

Vybrali jsme deset nových účastníků do další vlny…

Až do 13. dubna přijímáme přihlášky do další vlny akcelerace. Stále máte tedy dost času se přihlásit. Jestli máte jakékoli otázky, nabízíme vám termíny…

Až do 13. dubna přijímáme přihlášky do další vlny…

Všechny články

akcelerační program pro tvůj start-up

Přihlas se do 12. 10. 2023

Přihlas projekt

Praktické tipy a rady