Jak využít akcelerátor na maximum?

Jak využít akcelerátor na maximum?

Akcelerátor je intenzivní program, který má za cíl nastartovat váš byznys a „poslat ho do světa“. Víte, jak čas v akcelerátoru využít naplno? Poradí vám Tim Schigel, zkušený mentor, jehož tipy přináší GAN – mezinárodní sítí akcelerátorů, partnerů a investorů, do které patří i Start it @ČSOB.

Akcelerátor pro vás nebude hlavním zdrojem financí, musíte se tedy zaměřit na shánění investora. Na začátku si ujasněte, jaká máte očekávání a kdo je potenciálním investorem pro vaši firmu. Měl by mít zkušenost s vaším byznysem, proto zjišťujte, do jakých podobných projektů v minulosti investoval a s jakými výsledky. Lépe si pak porozumíte a pochopíte vzájemná očekávání. V akcelerátoru budete mít možnost se s potencionálními investory seznámit, ale získat si je pro vaši věc už musíte sami.

S tím souvisí také znalost a porozumění trhu, na který se snažíte proniknout. Udělejte si „domácí úkol“ a poznejte jak své potencionální investory, tak i konkurenty. Znalost trhu nejsou jen jména a názvy společností, dbejte také na osobní setkání. Networking by měl tvořit velkou část vašeho času stráveného v akcelerátoru. Seznamte se s lidmi z vašeho oboru a udržujte s nimi kontakt.

Dalším prvkem, se kterým se v akcelerátoru setkáte, je zpětná vazba od mentorů a poradců. Všichni ale pravděpodobně nebudou sdílet stejný názor jako vy, přičemž slyšet více kritických názorů a rad pro vás jako začínající podnikatele může být frustrující. Co s tím? Předně, vnímejte zpětnou vazbu jako konstruktivní kritiku, která vás má posunout. Všechny názory stejně zohlednit nemůžete a váš úkol zní tedy jasně: zvážit možnosti a přijít s vlastním plánem. Nebojte se mentorů zeptat na zkušenosti ohledně jejich podnikání, na jejich začátky a úspěchy. Soustřeďte se na ty, kteří mají zkušenosti s tím, co děláte vy, nebo dosáhli toho, čeho se vy teprve snažíte dosáhnout.

Vždy na mě udělá větší dojem to, co se lidé naučili, co vyzkoušeli a co si ověřili, oproti tomu, co reálně vytvořili. Tvoření je snadné, pokud máte plán, pevně daný cíl a víte, kam směřujete. Ale na pohybující se terč se špatně trefuje.

Cílem akcelerátoru je poskytnout podnikateli nové znalosti a zkušenosti, nabídnout pomoc odborníků a rozšířit jejich seznam pracovních kontaktů. Vy byste si po jeho absolvování měli být schopni co nejpřesněji vymezit, jaký je váš obchodní záměr a jak ho plánujete dosáhnout. Zároveň byste měli znát všechny relevantní investory i vaší konkurenci. Akcelerátor opouštějte s pocitem, že jste něco vyzkoušeli, něco otestovali a v neposlední řadě se něco nového naučili.

A zde je shrnutí Evy Dibitanzlové ze startupu Keyguru, který prošel naším akcelerátorem. Co nejvíce doporučuje právě ve Start it @ČSOB?

„Určitě doporučuji zvážit možnost koučingu, který může být zaměřený na jednotlivce či celý tým. Využijte všechny konzultace s odbornými experty – HR (bude se hodit, až budete chtít někoho nabírat. Plánujete vstup investora, či potřebujete zkonzultovat co dát do obchodních podmínek? Využijte pár hodin konzultace s právníkem. Chcete ověřit, že vaše hypotézy platí pro větší okruh lidí, či potřebujete zjistit cokoliv o produktu či o cílovém zákazníku?  Ve spolupráci s ČSOB expertem udělejte průzkum. Myslete out-of-the-box – je možné, že váš produkt se dá ohnout a pak by mohl zajímat některé oddělení v bance a vy byste tak získali skvělou case study pro další zákazníky. Domluvte si schůzku a udělejte prezentaci!
Pro mě jako malého startupistu, je banka jako takový malý stát. Je rozdělená na kraje (oddělení), má hlavní město (Radlická) a dloooouhou historii, díky které již hodně ví a hodně zná. Zamyslete se proto, jaké kontakty a propojení by vám banka mohla dát a jděte si pro radu. Shrnuto: nesmíte se bát zeptat o radu a pak hlavně, to nejdůležitější, bez výmluv to udělejte :).“

Čím právě žijeme

Vybrali jsme deset nových účastníků do další vlny akcelerace. Porotci v rámci Pitch Day navrhli například startupy, které se zabývají digitálním sledováním zásob, zaměstnáváním…

Vybrali jsme deset nových účastníků do další vlny…

Až do 13. dubna přijímáme přihlášky do další vlny akcelerace. Stále máte tedy dost času se přihlásit. Jestli máte jakékoli otázky, nabízíme vám termíny…

Až do 13. dubna přijímáme přihlášky do další vlny…

Všechny články

akcelerační program pro tvůj start-up

Přihlas se do 12. 10. 2023

Přihlas projekt

Praktické tipy a rady