V příštích dvou a půl měsících budeme akcelerovat celkem 6 startupů, kteří se probojovali ze 30 přihlášených green projektů.
Oproti standardní akceleraci, zhruba polovina projektů nabízí řešení pro lidi, zatímco běžně se hlásí cca 80% projektů zaměřených na firmy. To nás nabíjí pozitivitou, protože je vidět, že každý z nás díky jejich řešením bude mít možnost malými změnami sám přispět k řešení současných problémů.
V oblasti B2B jsme zaznamenali startupy zaměřené na kalkulaci a opatření ke snížení CO2 emisí, offsetting i řešení zaměřená na logistiku, regenerativní zemědělství, stavebnictví i efektivnější zpracování recyklátů.
V oblasti B2C jsme viděli projekty zaměřené na rozšíření solární energie, upcycling, elektromobilitu, sdílenou ekonomiku i třeba na udržitelné oblečení.
Do Green Challenge akcelerace jsme nakonec vybrali:
- ETW – recyklace a zpracování plastů – i špinavých. Firma řeší současný problém České republiky, která má sice jednu z nejvyšších měr recyklace v domácnostech, ale následné využití recyklovaných plastů s výjimkou PET značně pokulhává. ETW umí recyklovat i špinavé plasty a vyrábí z něj granulát, ze kterého lze následně snadno vyrábět nové výrobky. Zpracovatelská kapacita tohoto charakteru v ČR pokulhává za sběrem recyklovatelného plastu.
- EcoHaus – prací prostředek v papírku. Prací prostředek bude ekologický, odbouratelný, bez mikroplastů a zároveň bez plniv, které významně navyšují hmotnost. U dopravě výrobků proto dochází k významné úspoře CO2 emisí, protože papírky jsou velmi lehké a jejich balení je taky ekologičtější.
- Green0meter – startup, který se zaměřuje na měření CO2 emisí firem a návrhu opatření na jejich snížení. Green0meter adresuje vzrůstající potřebu měřit a řídit CO2 emise firem, podpořenou i vznikající taxonomií EU.
- OdKarla.cz – je marketplace pro použité zboží s vlastním řešením logistiky, zákaznické podpory i záruky. Dává tak druhý život věcem a zároveň odstraňuje nedostatky a nepohodlí spojené s dopravou. Na marketplace budete moci koupit různé druhy zboží (nejen elektroniku) z druhé ruky od rozličných partnerů (například Reknihy) a dostanete je v jednom balíčku najednou.
- Carboneg – se zabývá regenerativním zemědělstvím. Kromě vzdělávacích aktivit měří obsah uhlíku zadržovaného v půdě, dává doporučení zemědělcům, jak tuto kapacitu navýšit a díky tomu zemědělci mohou pěstovat s nižším využitím hnojiv a stejným výnosem. Zároveň je podporuje finančními dotacemi, které získává od firem, které takto snižují svoji CO2 stopu.
- Rethink Architecture database – je znalostní platforma pro udržitelnou architekturu a stavebnictví. Developerům přináší kompletní informace o možnostech udržitelné stavby včetně kontaktů na dodavatele.
Věříme, že všichni své projekty posunou o kus dále. Moc se na ně těšíme!